Haber Detayı
19 Haziran 2020 - Cuma 01:07 Bu haber 21624 kez okundu
 
GÖLYAKA DA SAĞANAK YAĞIŞ SU BASKINLARINA YOL AÇTI
Düzce'nin Gölyaka ilçesinde, sağanak nedeniyle su baskınları meydana geldi.
Gündem Haberi


İlçede Melen Çayı'nı besleyen derenin sağanak nedeniyle taşması sonucu Zekeriya köyünde bazı evler ile çok sayıda araç zarar gördü.

 

 

Köylüler kendi imkanlarıyla evlerde biriken suyu boşaltmaya çalışırken, bölgeye AFAD personeli, Düzce Arama Kurtama Ekibi (DAKE) ile İl Özel İdaresi ve Gölyaka Belediyesine ait iş makineleri sevk edildi.

 

Köye ulaşan ekipler çalışmalara başladı.

 

 

Gölyaka Kaymakam Vekili Abdullah Kurt ve İlçe Belediye Başkanı Yakup Demircan da bölgeye giderek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

 

Bu arada, ilçe merkezinde ve bağlı köylerde de su taşkını yaşandığı bildirildi.

 

 

Bazı vatandaşlar, kendi imkanlarıyla evlerindeki suyu tahliye etmek için çalışma yaptı.

 

 

Bölgeye sevk edilen iş makineleri yollarda oluşan balçık ve taş parçalarını temizleme çalışmalarını sürdürüyor.

 

 

Bölgeye gelen Türk Kızılay ekipleri de evleri zarar görenlere hijyen malzemesi ve su dağıttı.

 

 

Düzce Arama ve Kurtarma ekibi (DAKE), UMKE ekipleri de bölgede devam eden çalışmalara destek verdi.

 

 

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri bölgeye gelerek hasar tespit çalışmaları gerçekleştirdi.

 

 

İş makineleri ile taşkının meydana geldiği dere yatağında genişletilme çalışması yapıldı.

 

 

Düzce Valisi Cevdet Atay, taşkınlar nedeniyle bazı ev ve iş yerlerinin zarar gördüğü Yazıpınar Mahallesi'ne gelerek Gölyaka Kaymakam Vekili Abdullah Kurt ve yetkililerden bilgi aldı.

 

 

İncelemenin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Atay, göreve başladığı ilk gün üzücü bir haber aldıklarını belirtti.

 

 

Devletin tüm kurumlarıyla bölgede çalıştığını söyleyen Atay, şunları kaydetti:

 

 

"Bu yaralar sarılacak. Kimse dert etmesin. Bunlar çözülecek konular. Allah'a çok şükür ki herhangi bir can kaybımız yok. Mal kaybı telafi edilir arkadaşlar."

 

 

Gölyaka Kaymakam Vekili Abdullah Kurt; gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede yoğun yağış olduğunu söyledi.

 

 

"İlk izlenimlerimiz, 4 köyde ve 2 mahalledeki dere yataklarında taşkınlar oldu. Şu an için kontrol edilemeyecek bir durum yok." diyen Kurt, ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

 

 

Birkaç evi su bastığını anlatan Kurt, "Can kaybımız yok, telef olmuş hayvanımız da yok. Her şey kontrol edilebilir durumda. Temenni ediyoruz ki devamı gelmez. Geçen yıl Düzce'miz acı bir tecrübe yaşadı. Umarım bunu da atlatırız." diye konuştu.

 

 

Evini su basan Burhan Engin ise kuvvetli yağışın etkili olduğunu belirterek, "Derenin taşmasıyla su bu tarafa geldi, evlerin içine girdi. Evlerdeki eşyalar kullanılamayacak hale geldi. Temizlemeye başladık."

 

 

Demircan: “Biz heyelan bölgesiyiz” Yaşanan sel felaket ile açıklama yapanBelediye Başkanı Yakup Demircan, “Bu yaşadığımız doğal afet. Geçen sene bu zamanlarda Kuzey’deki dağlardan gelen sel suları ile karşılaştık. Metre kareye 160 kilogram yağmur suyu düştü geçen sene. Bu sene de 1 saat – 2 saat çevresinde Güney’deki dağ yamaçlardan sel suları geldi. Bu doğal afet, bu bölge su havzası. Yağmurun bol olduğu bölge. Gün dönümlerinde genelde Haziran’ın 15 ile 20’s arası bu bölgede bu olaylar oluyor. Devletimizin imkanları ile birlikte bunlar temizleniyor, gerekli tedbirler alınıyor. Fakat tekrar bu afetlerle karşılaşıyoruz. Heyelan bölgesiyiz, bu nedenle bu afetlerin önüne geçmek mümkün olmuyor” dedi.

 

 

“Sayın Valimize gösterdiği hassasiyet için teşekkür ediyorum”

 

Bugün göreve başlayan Düzce Valisi Cevdet Atay’ın sel haberini alır almaz bölgeye geldiğini dile getiren Demircan, “Sayın Valimizin hassasiyetinden ötürü teşekkür ediyorum. Gelir gelmez, göreve başlayalı henüz 2 saat oldu ve soluğu burada aldı. Hassasiyet ve duyarlılık içerisinde bölgemde ki insanların bir nebze de olsa gönüllerine bir ferahlık verdi ve onların yanında olduğunu gösterdi. Bu konuda kendisine müteşekkirim” diye konuştu.

 

 

“Taşan derenin ihalesi bitmeden bu afetle karşılaştık”

 

“İlçede gerekli yetkililerle; DSİ Müdürümüz burada, İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz burada, Kaymakamımız burada, Özel İdaremizin diğer mühendisler, belediyemizin personel burada. Bunları masaya yatıracağız” diyen Demrcan, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Az çok biliyoruz, DSİ’nin bu bölgede 5 tane dere ıslah projesi varmış. Ben zaten onun için projelerin derhal hayata geçirilmesi için 5’nci Bölge Müdürlüğü’ne gittim. Oradaki yetkililerle görüştük ve bu 5 projenin 2 tanesinin ihalesini yaptırdık. Bunlardan bir tanesi de bu taşan dereydi. İhalesi bitmeden, bu sel felaket ile karşılaştık. Devletimiz yaraları sarar, Belediye olarak bizde gerekli hassasiyet gösteririz. Şükür ki can kaybımız yok, bizim için önemli olan bu.”

 

 

'Can kaybı yok, evleri su bastı'

 

 

Düzce İl Genel Meclis Üyesi Fazlı Koç, taşkının meydana gelmesinin ardından İl Özel İdaresi ve Gölyaka Belediyesi olarak anında dere yataklarına müdahale ettiklerini, herhangi bir can kaybı olmadığını evleri ve dikili tarım arazilerinde hasarlar oluştuğunu söyledi. Koç, "En çok hasar şu anda Yazıpınar Mahallesi'nde oluştu. Dere aşırı yağış sonrasında tıkanmasının ardından mahalle aralarına yayılıyor. Daha tespit çalışması yapılmadı ama 8-10 evde su baskını tespit edildi. Köylerde çok büyük bir sıkıntı yok yatağından çıkan dereler mevcut. Hemen bölgede tüm tedbirleri aldık. İlçe merkezimizde Yazıpınar Mahallemizde bir hasar var. Şu anda bize gelen herhangi bir can kaybı haberi yok. Hayvanlarla alakalı çok bir sıkıntı duymadık. Ekili ve dikili araziler ile Fındık tarlalarında ciddi bir sıkıntı var. Ama tespit çalışmaları da yapılıyor" diye konuştu. 18.06.2020

Kaynak: Editör: Samet KALYONCU
 
Etiketler: GÖLYAKA, DA, SAĞANAK, YAĞIŞ, SU, BASKINLARINA, YOL, AÇTI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Haber Yazılımı